Thursday, January 21, 2010

Small shopping trip

We are on the verge of running out of eggs (not good since we are having waffles tomorrow night) and I needed some items to make frosties for the dogs. Instead of buying one banana and one little cup of yogurt, I bought a bunch of bananas and a large container of yogurt. I'll use some LO pudding and a banana to make banana pudding for James. LO yogurt will be used in baking next week.

HEB yogurt = $1.50 (on sale)
HEB eggs = $1.77 (I prefer farm fresh eggs, but they are so expensive.)
Bananas = $0.99

Total before sales = $4.64
Total sales = $0.38 (Oh watch out for that big sale!!!)
Total OOP = $4.26

No comments:

2011 Challenge = Support Local Eateries

Read about our 2011 Challenge here.