Sunday, November 15, 2009

What does $13 look like?

I bet you thought you were going to see a picture of a huge pile of groceries and a little paragraph with me bragging about how much I saved. Nope, not this time. We went to the Sunset Valley Farmer's Market yesterday and picked up the items above. The zucchini and tomatoes cost a total of $2 and the honey was $11. Yes, the honey is expensive, but James and I both prefer local honey over the highly processed stuff that can be bought at Walmart or HEB. Because it has a better, stronger flavor, we end up using less of it and it lasts for a much longer period of time.

No comments:

2011 Challenge = Support Local Eateries

Read about our 2011 Challenge here.