Saturday, July 3, 2010

More canning

Thanks to my neighbors (again), we were able to get 2 pounds of tomatoes from their yard. James wanted to make more salsa, so he went to a local farmer's market and got 6 pounds of "ugly" tomatoes for $5.50. These were the not pretty tomatoes that are difficult to sell, the "pretty" ones were $2.50 a pound. Then he had to go to the store and buy supplemental veggies and items to make the salsa. He also decided to throw the budget aside and buy several pounds of tomatillos...which was not discussed before hand. Thus the OOP for this does not seem fiscally responsible and I am embarrassed to post it = $16.68.

Here's a picture of what was produced. Six cans of salsa and three cans of tomatillo sauce. Yep, that's right, it comes out to about $1.85 a can. I can get salsa from the store for less than a dollar a jar with a coupon (although I will admit that it doesn't taste as good). In his efforts to make his complete disregard for the budget not seem as bad, James says "Yea, but they are not loaded with preservatives and I enjoyed making it."

Tomorrow expect to see more OOP when James has to pick up sugar, and who knows what else? He's picking up sugar to make wild grape jelly using Mustang grapes we picked from around our house.

Add $14.16 OOP for eating out last night and $13 for eating tonight since James didn't get anything out for dinner while I was at work (he was canning all day).

I think we are going to have to starve for the rest of the month.

No comments:

2011 Challenge = Support Local Eateries

Read about our 2011 Challenge here.